ABC windsurfingu

Sporty ekstremalne: skateboarding

Sporty ekstremalne: skateboarding

21 czerwca, to od 2006 roku światowy dzień deskorolki. Okazuje się jednak, że sama popularność tego sportu ekstremalnego jest również młoda, bo zaczęła się dopiero w latach czterdziestych ubiegłego wieku, a swój dzisiejszy kształt osiągnęła dopiero około 40 lat temu. Jazda na deskorolce wywodzi się, jak większość sportów ekstremalnych, ze słonecznej Kalifornii. Początkowo zasady jazdy na desce miały wiele wspólnego z tradycyjnym surfingiem w falach oceanu, wkrótce jednak wyodrębniły się w zupełnie nową dyscyplinę. Dziś na całym świecie organizowane są zawody i konkursy w ewolucjach na desce, a biorą w nich udział zawodnicy z nawet tak egzotycznych krajów, jak Togo. Nic dziwnego, w końcu deskorolka już jakiś czas temu zawojowała świat i zdobyła jego całą powierzchnię. Mimo tego, że jest to sport niebezpieczny, a może właśnie z tego powodu, zdobywa on coraz większą popularność także w Polsce, chociaż w naszym kraju trudno o płaskie jak stół drogi lub chodniki, na których można by trenować nowe triki i ewolucje.

Sporty ekstremalne: snowboarding

Człowiek od niepamiętnych czasów szukał w swoim otoczeniu źródeł adrenaliny. To pierwotne pragnienie realizujemy dzisiaj uprawiając sporty ekstremalne, czyli na przykład skacząc na bungie, biorąc udział w wyścigach samochodowych lub uprawiając snowboarding.Moda na ten sport zaczęła się na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Właśnie wtedy narty powoli zaczęły ustępować pola sportom konkurencyjnym, a wśród nich był także i snowboarding, który dziś jest tak popularny. Co ciekawe, mówi się że jest on prostszy niż jazda na dwóch nartach, a na pewno bardziej widowiskowy, zwłaszcza jeśli mówimy o zawodach w akrobacjach. Uprawia się je zazwyczaj na rampie typu halfpipe, czyli konstrukcji w kształcie litery U, w której zawodnicy prezentują swoje umiejętności. Naturalnie istnieje też snowboarding zjazdowy, który też może być sportem szalenie ekstremalnym, a nawet bardzo niebezpiecznym. Warto nadmienić, że zarówno jedna jak i druga forma tego sportu, to dyscypliny olimpijskie, a więc pełnowartościowe sporty.


  • Windsurfing
  • Windsurfing to sport ciągle mało popularny w Polsce, jednak z roku na rok zwiększa się grupa jego fanów. W lecie odbędą się pierwsze mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie. Podzielone zostaną na kilka grup, podstawowa to oczywiście mężczyźni/kobiety oraz przedziały wiekowe. Także każdy będzie miał szansę na wygraną, a jest o co walczyć, bo najlepsi otrzymają wycieczkę do USA, gdzie będą mogli przez miesiąc trenować z najlepszymi zawodnikami globu. Niestety surfing to sport dość kosztowny, przez co dostępny tylko dla najmożniejszych, jednak spotkać można coraz więcej klubów, które użyczają sprzęt za stosunkowo niską składkę członkowską.