ABC windsurfingu

Historia deskorolki

Historia deskorolki

Pierwsze deskorolki pojawiły się słonecznej Kalifornii już w latach trzydziestych ubiegłego wieku, a wywodziły się głównie z tradycyjnego surfingu w falach oceanu. Surferzy szukali po prostu nowych wrażeń, więc doczepili do desek kółka, aby móc trenować także na suchym podłożu. Wkrótce młodzież podłapała ten pomysł i zaczęła go udoskonalać, ale dzisiejszy styl jazdy na deskorolce, oparty na balansie ciałem, pojawił się dopiero w latach siedemdziesiątych, kiedy to powstały pierwsze grupy profesjonalistów wykonujących skomplikowane ewolucje. Wkrótce okazało się, że deskorolka może być nie tylko doskonałym środkiem transportu, ale też narzędziem sportów ekstremalnych. Szybko zaczęły powstawać skateparki z rampami i poręczami, w których zaczęli zbierać się amatorzy tricków. Wiele zmieniło się za sprawą Internetu, kiedy to zaczęły powstawać filmiki instruktażowe do poszczególnych ewolucji. Dzisiaj każdy z nas może nauczyć się jeździć na desce, bo chociaż jest to sport niebezpieczny, to sprawia niesamowitą frajdę każdemu.

Jazda wyczynowa na snowboardzie

Zima to nie tylko okres odpoczynku po wyczerpującym roku i czas wieczornego czytania książek, ale też idealna pora na uprawianie sportów ekstremalnych i wszelkiego rodzaju aktywny wypoczynek, zwłaszcza w ogarniętych białym szaleństwem górach. Niektórym jednak nie wystarcza regularne wkładanie nart lub deski pod nogi i spokojne pożytkowanie swojego czasu. W zimie znajdziemy więc tysiące amatorów naprawdę ostrej jazdy, typowo wyczynowego jeżdżenia z ogromnymi prędkościami. Aby osiągnąć wystarczające umiejętności, aby móc nazwać się profesjonalnym snowboardzistą, trzeba trenować naprawdę dużo, a żeby poza niezwykle szybką jazdą potrafić również wykonywać ewolucje, na przykład na rampie typu halfpipe, trzeba ćwiczyć latami. Niemniej, jazda wyczynowa jest warta poświęconego czasu i jeżeli tylko mamy ku temu warunki, warto spróbować swoich sił w tym wymagającym sporcie. A nuż znajdziemy sobie hobby, które zostanie z nami do końca życia i będzie umilać nam każdą bez wyjątku zimę spędzoną na stokach całego świata.


  • Windsurfing
  • Windsurfing to sport ciągle mało popularny w Polsce, jednak z roku na rok zwiększa się grupa jego fanów. W lecie odbędą się pierwsze mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie. Podzielone zostaną na kilka grup, podstawowa to oczywiście mężczyźni/kobiety oraz przedziały wiekowe. Także każdy będzie miał szansę na wygraną, a jest o co walczyć, bo najlepsi otrzymają wycieczkę do USA, gdzie będą mogli przez miesiąc trenować z najlepszymi zawodnikami globu. Niestety surfing to sport dość kosztowny, przez co dostępny tylko dla najmożniejszych, jednak spotkać można coraz więcej klubów, które użyczają sprzęt za stosunkowo niską składkę członkowską.