ABC windsurfingu

Jak pod wodą zrobić dobre zdjęcia?

Jak pod wodą zrobić dobre zdjęcia?

1Osoby zainteresowane fotografią prędzej czy później odkryją możliwość robienia zdjęć pod wodą. Wydaje się to być fascynujące: dzięki odpowiedniemu sprzętowi można uchwycić piękno podwodnej przyrody. Generalnie fotografia podwodna nie różni się wiele od tradycyjnej formy fotografowania. Pod wodą też trzeba znaleźć dobry temat, zastanowić się nad właściwym kadrem, parametrami, zadbać o światło.

Oczywiście jeżeli posiadamy aparat wysokiej klasy, część tych funkcji może on wykonać za nas np. dobrać właściwą ostrość. W podwodnej fotografii trzeba pamiętać o tym, że woda nie jest przeźroczysta jak powietrze, dlatego trzeba podpłynąć bardzo blisko miejsca, które chcemy uchwycić. Kolejnym problemem z którym musimy się zmierzyć to brak lub niewielka ilość naturalnego światła oraz mało widoczne kolory. Z tego powodu często trzeba używać lampy błyskowej, szerokątnego obiektywu oraz odpowiednich filtrów. Podwodna fotografia robi się coraz bardziej popularna, dlatego zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie swojej przygody z takim typem robienia zdjęć, warto wybrać się na specjalistyczny kurs.

Ogólnie fotografowanie pod wodą nie należy do zadań łatwych, jeżeli jednak je opanujemy to odkryjemy wielkie pokłady wspaniałej zabawy i to podwójnie. Nie dość że samo nurkowanie daje wiele frajdy, to jeszcze dodatkowo zrobienia jakiegoś fajnego ujęcia przynosi mnóstwo radości.

Zdjęcie portretowe

Chyba każdy kto posiada aparat zrobił przynajmniej kilka zdjęć portretowych. Okazji do tego jest mnóstwo! Wakacje, imprezy, poznanie nowej miłej koleżanki… Jednak, aby efekt, był zadowalający, warto poznać kilka trików związanych z tym rodzajem fotografii. Po pierwsze nie wolno nam zaniedbywać drugiego tła. Co z tego, że zrobiliśmy poprawne zdjęcie ślicznej koleżance, jeżeli w tle widać bałagan, brudny stół albo inny nieestetyczny widok?

Przed wzięciem aparatu do ręki, trzeba rozważyć, gdzie zrobić zdjęcie. Dobrze do tego nadają się różne ramki. Może to być fotografia w oknie, drzwiach, kącie pokoju. Dobrze jeśli tło jest jednolite, ale nie jest to generalna zasada. Nie powinniśmy robić zdjęć z bardzo bliska. Lepiej wychodzą one z pewnego oddalenia, kiedy zdecydujemy użyć się opcji zoom. Jeżeli chcemy zrobić ładne zdjęcie, czasami trzeba będzie zatuszować czyjeś wady, ustawić go w taki sposób, aby nie było ich widać. Nie zawsze wierne pokazanie jak ktoś wygląda ma sens. W końcu fotografia ma być po prostu ładna.

Podwodna fotografia

2Podwodna fotografia z pewnością wyda się atrakcyjnym hobby, tym wszystkim którzy lubią nurkować. Jest to znakomita opcja, aby pokazać wszystkim nienurkującym znajomym, jakie cuda skrywa podwodny świat. Wykonując pierwsze zdjęcia pod wodą trzeba zastanowić się co chcemy sfotografować. Można oczywiście zrobić kilka przypadkowych zdjęć roślin lub ryb, ale lepiej jest zastanowić się i zaplanować zdjęcia. Fotografia podwodna w dużej mierze opiera się na robieniu zdjęć małym obiektom: florze i faunie, różnym znalezionym skarbom.

Dlatego poza umiejętnościami fotograficznymi, przyda się choćby minimalna znajomość zwyczajów ryb, tego gdzie występują, czy boją się człowieka. Część zwierząt i roślin może okazać się niebezpieczna – koniecznie trzeba sprawdzić które. Decydując się na nurkowanie w polskich jeziorach możemy sfotografować takie ryby jak: okoń, sandacz, szczupak, karp karaś. Możemy oczywiście polować na konkretny gatunek. Polskie jeziora są również bardzo ciekawe jeśli jesteśmy zainteresowani roślinami, pająkami, mięczakami, rakami itp.


  • Windsurfing
  • Windsurfing to sport ciągle mało popularny w Polsce, jednak z roku na rok zwiększa się grupa jego fanów. W lecie odbędą się pierwsze mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie. Podzielone zostaną na kilka grup, podstawowa to oczywiście mężczyźni/kobiety oraz przedziały wiekowe. Także każdy będzie miał szansę na wygraną, a jest o co walczyć, bo najlepsi otrzymają wycieczkę do USA, gdzie będą mogli przez miesiąc trenować z najlepszymi zawodnikami globu. Niestety surfing to sport dość kosztowny, przez co dostępny tylko dla najmożniejszych, jednak spotkać można coraz więcej klubów, które użyczają sprzęt za stosunkowo niską składkę członkowską.