ABC windsurfingu

Wioślarstwo

Wioślarstwo

Wioślarstwo jest często mylone z kajakarstwem, gdyż zarówno do jednej, jak i drugiej dyscypliny używa się wioseł. Zasady są jednak nieco inne, jak również budowa łodzi się znacznie różni, gdyż w wioślarstwie łodzie są o wiele węższe niż w kajakarstwie. Dodatkowo różnica polega na przemieszczaniu się łodzi, w której to łódź porusza się do przodu, ale jednocześnie wioślarze siedzą tyłem do kierunku, w którym się poruszają. W związku z tym dodatkowym utrudnieniem jest tutaj bak możliwości sprawdzenia, w którym miejscu znajduje się obecnie łódź oraz gdzie znajdują się zawodnicy, którzy mieli lepszy start. W kajakarstwie sprawa wygląda nieco inaczej gdyż kajaki są szersze, jak również osoby, które siedzą w kajakach, są ustawione przodem do kierunku, w którym się poruszają. Zarówno jednak w jednym, jak i drugim sporcie zasada jest jedna: łódź musi się poruszać i być napędzana siłą mięśni zawodnika. Wioślarstwo możemy zobaczyć również na Letniej Olimpiadzie z podziałem na wioślarstwo kobiet i mężczyzn oraz dystans czy ilość osób siedzących w łodziach od jednej, do nawet ośmiu osób.

Nurkowanie

Nurkowanie to bardzo spokojna forma sportu. Jednak wymaga dość dużego i długiego przygotowania. Nie wymaga to tylko nauki w praktyce, ale również w teorii. Trzeba się nauczyć budowy całego sprzętu, jego funkcjonowania oraz jak zachowywać się pod wodą. Początkujący nurkowie zaczynają swoją przygodę z nurkowaniem na basenie, a dopiero potem, po opanowaniu tej sztuki, gdzie uczą się poruszania pod wodą i współpracy z innymi nurkami przechodzą na wody otwarte. Dla wielu ludzi nurkowanie jest niesamowitą przygodą, podczas której mogą poznać podwodne życie, zobaczyć niesamowite rośliny wodne i zwierzęta, których nie zobaczą nigdzie indziej, a dla odważniejszych nurków oferowane są również dodatkowe atrakcje w postaci nurkowania z rekinami. Dodatkowo nurkowanie jest wykorzystywane do poszukiwania osób zaginionych po kraksach samolotowych czy zatonięciu promów, w celach badawczych, jak również może być wykorzystywane w celach militarnych. Jak widać nurkowane to bardzo ciekawa dziedzina sportu i warto jej spróbować.

Żeglarstwo

Jest to sport wodny, który nie tylko jest rodzajem sportu, ale również i turystyki. Sporo ludzi lubi wiosną czy latem wyjechać na jeziora i poczuć wiatr w żaglach. Żeby pływać turystycznie trzeba mieć jednak też odpowiedni patent żeglarski, który umożliwia pływanie po konkretnym typie wód oraz na łodzi o zawartej w patencie wielkości. Żeglarstwo stało się również dla niektórych sposobem na życie oraz pracą. Zostało ono również włączone do dyscypliny na Igrzyskach Olimpijskich. Tutaj zawodnicy pływają w różnych klasach sportowych zależnie od płci, ilości osób oraz rodzaju łodzi. Również zależnie od typu łodzi czy dostępnego miejsca oraz akwenu żeglarstwo dzieli się na podkategorie. W każdej z nich zawody odbywają się na nieco innej zasadzie oraz z użyciem innego typu łodzi, jak na przykład na lądzie żaglowozu, na wodzie żaglowca, a na lodzie bojera. Największym problem podczas żeglowania jest przede wszystkim brak wiatru, gdyż jest to sport, w którym żaglowiec napędzany jest jego siłą i bez niego łódź po prostu nie popłynie.

Narciarstwo wodne

Narciarstwo wodne to bardzo ciekawy i widowiskowy sport. Można rekreacyjnie uprawiać narciarstwo poruszając się na nartach ciągniętych przez płynącą z dużą prędkością motorówkę. Wytwarzane przez nią fale są dodatkową atrakcją, na których to doświadczeni narciarze wodni mogą wykonywać ewolucje. Jednak nie tylko narciarz musi być doświadczony, ale również sternik, gdyż musi posiadać odpowiedni patent, który uprawnia go do ciągnięcia za łodzią narciarza. W narciarstwie wodnym możemy wyróżnić kilka rodzajów tej konkurencji. Podstawową jest jazda figurowa, podczas której narciarz wykonuje różnego rodzaju ewolucje, w tym skoki, obroty i salta, które są właściwie punktowane przez sędziów. Inną forma są skoki na odległość, podczas których zawodnik wjeżdża na specjalną platformę i musi wykonać jak najdalszy skok. Możemy również wyróżnić wśród konkurencji slalom, podczas którego zawodnik musi w jak najkrótszym czasie pokonać slalom złożony z określonej liczby bojek, przy jak najkrótszej lince. Bardzo widowiskowe narciarstwo wodne, ale wykonywane bardziej podczas pokazów, to tworzenie widowiskowych piramid złożonych z kilku lub nawet kilkunastu osób.

Skoki do wody

Skoki do wody, tak jak większość sportów wodnych, są bardzo widowiskowe. Podczas tej konkurencji, z podziałem na konkursy dla kobiet i mężczyzn, wykonuje się skoki do wody z wieży lub trampoliny. Podczas skoku do wody wykonuje się dodatkowo ewolucje, które są odpowiednio punktowane, zależnie od trudności wykonywanego skoku. Oprócz różnego rodzaju salt, śrub, delfinów, skoków w przód i w tył wykonywanych podczas skoku, zawodnik również wykonuj skok z różnej pozycji. Może je zacząć z normalnego stania na brzegu wieży lub trampoliny, ze stania tyłem, ze stania na rękach lub też z rozbiegu. Wszystko zależy od rodzaju skoku. Przygotowanie takiego zawodnika to bardzo długa droga, gdyż obejmuje nie tylko naukę skoków, ale również gimnastykę, pływanie oraz ćwiczenia na hali z trampolinami i materacami, gdzie zawodnik opanowuje sztukę wykonywania różnego rodzaju obrotów z pomocą trenera. Oprócz konkursów indywidualnych możemy jeszcze wyróżnić skoki w dwójkach, co jest znacznie trudniejszym zadaniem do wykonania, gdyż trzeba wykonywać skoki równocześnie z partnerem.

Pływanie synchroniczne

Mało znanym choć popularnym sportem jest pływanie synchroniczne. Na całym świecie rozgrywają się zawody, na których to głównie panie przestawiają układy choreograficzne, wykazując się niezwykłą gracją i precyzją. Panie, uczestniczące w pływaniu synchronicznym, muszą świetnie pływać, jak również muszą mieć opanowaną sztukę pozostawania w wodzie głową w dół. Tak jest wykonywana większość figur w układach choreograficznych. Panie muszą długo trenować, aby dojść do takiego stopnia perfekcji, jaką możemy zobaczyć na przykład na Mistrzostwach Świata. O ile zawody solo czy w duecie nie są aż tak skomplikowane, gdyż Panie muszą skupić się w solo na wykonaniu konkretnych figur, a w duecie na obserwowaniu koleżanki, tak w teamie czy kombinacji to już znacznie trudniejsza sztuka. Pań jest wtedy o wiele więcej i trzeba nie tylko skupić się na operowaniu własnym ciałem, ale również na obserwacji pozostałych koleżanek i wykonaniu odpowiednich figur we właściwej kombinacji i rytmie, często również do muzyki.

Flyboarding coraz popularniejszy

Coraz popularniejszą formą sportu wodnego jest flyboarding. Nie jest to jednak sport dla wszystkich. Jest to sport dla ludzi odważnych, jak również cechujących się świetnym poczuciem równowagi. Dlaczego? Osoba, która chce spróbować flyboarding musi się przemieszczać na specjalnym urządzeniu, które unosi się nad wodą nawet do około 20 metrów. Żeby urządzenie mogło utrzymać się nad powierzchnią wody, musi poruszać się z dużą prędkością. Jest to nowoczesne urządzenie, a poruszania się na nim trzeba się dość długo uczyć. Obecnie jest to forma sportu, a na świecie rozgrywa się wiele zawodów z tymi nowoczesnymi, wodnymi skuterami. Nie tylko ważne jest na nich utrzymanie równowagi, ale również wykonywanie niesamowitych ewolucji. Na zawodach wykonywane są nie tylko obroty, ale również pętle czy salta. Bardziej zaawansowani flyboarderzy wykonują bardziej skomplikowane ewolucje. Dla niektórych flyboarding przypomina nieco jazdę na snowboardzie, gdyż obie nogi są przymocowane do urządzenia, a zwroty wykonywane są poprzez zmianę pozycji ciała.

Kajakarstwo

Kajakarstwo to nie tylko sport wykonywany przez wyczynowców, chociaż wpisało się ono już na stałe do programu letnich igrzysk olimpijskich, ale również świetna zabawa dla całej rodziny. Z Igrzysk Olimpijskich znamy zapewne kilka form kajakarstwa, takie jak: kajakarstwo klasyczne czy kajakarstwo górskie, które jest bardzo spektakularnym sportem. O ile w kajakarstwie górskim kajakarz musi wykazać się doskonałą precyzją umiejętnością wykonywania szybkich zwrotów, tak w kajakarstwie klasycznym liczy się głównie siła. W obu konkursach jednak licz się czas i im szybciej kajakarze dopłyną do mety, tym mogą zająć lepsze miejsca. Na Olimpiadzie możemy się również spotkać z kanadyjkami, gdzie kajakarze nie siedzą, a klęczą w kajaku, ale podobnie jak w poprzednich dwóch typach kajakarstwa liczy się dopłynięcie do mety na czas. Najmniej znaną formą kajakarstwa może być kajak-polo. Nie jest to nic innego, jak po prostu polo, ale rozgrywane w kajakach. Zasady są podobne co do innych rodzajów tego sportu, również gra polega na wrzuceniu piłki do bramki przeciwnika, ale utrudnieniem jest dodatkowo konieczność przemieszczania się kajakiem.

Surfing dla odważnych

Nie każdy z nas będzie miał możliwość skorzystania z formy sportu, jaką jest surfing. Surfer, bo tak się nazywa osoba pływająca na specjalnie przygotowanej desce, musi utrzymać się jak najdłużej na falach, które niekiedy są ogromne. W naszym kraju niestety nie zobaczymy ekstremalnej postaci surfingu, gdyż nad naszym morzem fale nie osiągają tak wielkich rozmiarów, jak na przykład nad brzegami Australii. Nie jest to łatwy sport, gdyż surfer musi nie tylko utrzymać równowagę na zalewanej co chwila wodą desce, ale również musi uważnie obserwować fale, ich położenie oraz rozmiar. Najlepsi surferzy czekają zawsze na największe fale, gdyż w tym sporcie za tak wysokie fale punktacja jest największa. Nad brzegami Australii te osiągają nawet 20 metrów, co sprawia, że sport ten jest niezwykle niebezpieczny, jednak bardzo widowiskowy. Spadający surfer porusza się jednak z dużą szybkością, a kiedy spada do oceanu, uderza w tafle wody tak, jakby uderzał w beton. Stąd ten sport zaliczany jest do ekstremalnych i wykonywany jest przez najodważniejsze osoby, w większości mężczyzn.

Aerobik w wodzie

Aerobik w wodzie, czyli inaczej aqua aerobik jest coraz bardziej popularną formą sportu, z której korzystają głównie osoby, które chciałyby polepszyć swoją kondycję fizyczną, zadbać o swoje ciało oraz poprawić estetykę jego wyglądu. Jest to sport łatwy i przyjemny, dlatego mogą go uprawiać osoby w różnym wieku. Ze względu na fakt, że ta forma aerobiku jest prowadzona w wodzie, mogą ją uprawiać osoby również z różnymi schorzeniami. Woda świetnie działa na kręgosłup, a w połączeniu z ćwiczeniami może zniwelować jego bóle. Ćwicząc w wodzie, która sprawia, że ćwiczenia nie wymagają takiego wysiłku, wzmacniają się mięśnie znajdujące się dookoła kręgosłupa, co wpływa korzystnie dla osób ze wyrodnieniami czy skrzywieniami tego elementu szkieletu. Aerobik w wodzie pomaga również spalać tkankę tłuszczową oraz walczyć z cellulitem, ale tylko wtedy, kiedy ćwiczenia są wykonywane regularnie. Dodatkowo ćwiczenia w wodzie odprężają, co zniweluje codzienny stres, a towarzysząca aqua aerobikowi zabawa w miłym towarzystwie sprawia, że jest to sport idealny dla całej rodziny.


  • Windsurfing
  • Windsurfing to sport ciągle mało popularny w Polsce, jednak z roku na rok zwiększa się grupa jego fanów. W lecie odbędą się pierwsze mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie. Podzielone zostaną na kilka grup, podstawowa to oczywiście mężczyźni/kobiety oraz przedziały wiekowe. Także każdy będzie miał szansę na wygraną, a jest o co walczyć, bo najlepsi otrzymają wycieczkę do USA, gdzie będą mogli przez miesiąc trenować z najlepszymi zawodnikami globu. Niestety surfing to sport dość kosztowny, przez co dostępny tylko dla najmożniejszych, jednak spotkać można coraz więcej klubów, które użyczają sprzęt za stosunkowo niską składkę członkowską.