ABC windsurfingu

Nauka nurkowania – jak się przygotować?

Nauka nurkowania – jak się przygotować?

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu nauki nurkowania może okazać się początkiem niezapomnianej przygody. Niespotykane widoki, bliskość przyrody i niezwykłość podwodnego środowiska to powody, dla których coraz więcej osób decyduje się zapisać na kurs. Jak się przygotować, by nurkowanie nie okazało się zbyt wysoko postawioną poprzeczką? Przede wszystkim, warto zdobywać wiedzę o nurkowaniu na własną rękę – czytać, oglądać filmy, rozmawiać z doświadczonymi nurkami. Im większą wiedzę posiadamy, tym mniej sytuacji jest nas w stanie zaskoczyć. Warto oczywiście poprawić swoją kondycję fizyczną – nurkowanie nie jest sportem mocno kondycyjnym, jednak zarówno technik oddychania, jak i wytrzymałości najlepiej uczyć się poprzez aktywność fizyczną. Przed pierwszym zejściem pod wodę należy bezsprzecznie słuchać poleceń i rad instruktora – to on jest osobą, u której boku nabierać będziemy doświadczenia. Potem pozostaje jedynie cieszyć się widokami i być dumnym z podjętej przez siebie decyzji oraz odwagi, jaką się wykazaliśmy.

Nauka nurkowania – dla kogo?

Mogłoby wydawać się, że nurkowanie jest sportem wymagającym i kosztownym. Wiele osób nie myśli nawet o rozpoczęciu nauki nurkowania, obawiając się, że jest to dla nich zbyt duże wyzwanie. Nie jest to jednak prawdą – nurkowanie może okazać się fantastyczną przygodą pozwalającą zachować wspaniałe wspomnienia. Dla kogo więc nurkowanie może stać się sportem idealnym? Zdecydowanie najważniejszym kryterium jest to zdrowotne – osoby cierpiące na przewlekłe choroby powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek prób schodzenia pod wodę. Trzeba liczyć się również z tym, że sprzęt do nurkowania może być sporym wydatkiem na samym początku. Kupno wszystkich potrzebnych elementów może znacząco obciążyć budżet, jest to jednak wydatek jednorazowy – na dalszym etapie nauki dokupuje się jedynie sprzęt dodatkowy, ułatwiający nurkowanie. Nauka nurkowania jest więc dobrą opcją dla każdego, komu pozwalają na to warunki zdrowotne oraz sytuacja finansowa. Wówczas zarówno dzieci, jak i osoby starsze mogą cieszyć się tym sportem bez przeszkód.

Najlepsze miejsca do nurkowania

Każdy zapalony nurek, zarówno początkujący jak i doświadczony, ma swoje kryteria dotyczące miejsca, w którym nurkowanie sprawi mu największą radość. Najlepsze miejsca do uprawiania tego sportu uzależnione są więc przede wszystkim od stopnia zaawansowania nurka – jeśli dopiero rozpoczyna on swoją przygodę z podwodnym światem i nie ma doświadczenia na dużych głębokościach, wymagające akweny mogą okazać się dla niego zbyt trudnym wyzwaniem. Lepiej więc poznawać nowe miejsca stopniowo i rozważnie je dobierać oraz podnosić sobie poprzeczkę wraz z rozwojem umiejętności i wiedzy na temat naturalnego, podwodnego środowiska. Zaawansowany nurek będzie czuł się najlepiej podziwiając miejsca, których nie miał okazji oglądać wcześniej i rozpoczynać wyzwania, których nigdy wcześniej się nie podejmował. Spektakularne widoki, rafa koralowa czy tropikalna sceneria to idealne dodatki, nie są to jednak warunki udanego nurkowania – sport ten można z powodzeniem uprawiać również w rodzimych jeziorach oraz innych akwenach lokalnych.

Nurkowanie – czy warto?

Odnalezienie pasji pozwala w pełni cieszyć się życiem. Moda na zdrowy tryb życia sprawia, że coraz więcej osób zaczyna interesować się różnymi odmianami sportu. Jednym z tych, które z roku na rok coraz bardziej zyskują na popularności i zdobywają rzesze nowych zwolenników, jest nurkowanie. Czy warto rozpocząć przygodę z tym podwodnym sportem? Dla osób, których ulubionym żywiołem jest woda, nurkowanie może stać się prawdziwą pasją. To przede wszystkim możliwość przeżycia ogromnej przygody – każde zejście pod wodę jest inne i pozwala zdobyć nowe doświadczenia. Co ważne, sport ten daje możliwość stałego poszerzania swojej wiedzy i rozwijania umiejętności – zdobywając kolejne stopnie nurkowe można schodzić głębiej oraz penetrować nowe miejsca, poznając niezwykły podwodny świat jeszcze lepiej. Nurkowanie będzie więc idealną formą rozrywki dla osób aktywnych, nie lubiących monotonni i nudy. Świetnie odnajdą się w tym sporcie także osoby mające już w przeszłości doświadczenie ze sportami wodnymi.

Nauka nurkowania – jak zacząć?

Nurkowanie to sport pozwalający maksymalnie zbliżyć się do natury i doświadczyć prawdziwego poczucia wolności. Jego fani cenią możliwość podziwiania niezwykłych widoków i obserwowania podwodnego życia. Czy nauka nurkowania to skomplikowany proces? Jak zacząć? Warunkiem rozpoczęcia przygody z nurkowaniem jest ukończenie specjalnego kursu. Kolejne stopnie, pozwalające nurkować głębiej, zdobywa się poprzez podnoszenie kwalifikacji. Wyróżnia się dwa główne stopnie nurkowe: podstawowy oraz zaawansowany. Istnieje jednak wiele różnorodnych szkoleń pozwalających rozwijać umiejętności i zdobywać jeszcze większą wiedzę z zakresu tego sportu. By zacząć, należy więc przede wszystkim znaleźć odpowiedni kurs i rozpocząć zajęcia z profesjonalnym instruktorem – to on powinien być przewodnikiem po podwodnym świecie dla początkującego kursanta. Ukończenie kursu podstawowego daję szansę na dalsze rozwijanie nowej pasji. Nurkowanie zdobywa coraz więcej zwolenników – jest to sport na tyle atrakcyjny, że szkół nurkowania z roku na rok powstaje coraz więcej. Warto więc poświęcić chwilę swojego czasu na znalezienie tej idealnej.


  • Windsurfing
  • Windsurfing to sport ciągle mało popularny w Polsce, jednak z roku na rok zwiększa się grupa jego fanów. W lecie odbędą się pierwsze mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie. Podzielone zostaną na kilka grup, podstawowa to oczywiście mężczyźni/kobiety oraz przedziały wiekowe. Także każdy będzie miał szansę na wygraną, a jest o co walczyć, bo najlepsi otrzymają wycieczkę do USA, gdzie będą mogli przez miesiąc trenować z najlepszymi zawodnikami globu. Niestety surfing to sport dość kosztowny, przez co dostępny tylko dla najmożniejszych, jednak spotkać można coraz więcej klubów, które użyczają sprzęt za stosunkowo niską składkę członkowską.