ABC windsurfingu

Sporty wodne jako pasja

Sporty wodne jako pasja

Wielu ludzi udaje się na wakacje nie tylko po to, aby zwiedzać miejsce, opalać się czy relaksować. Dużą grupę osób łączy bowiem pasja do sportów wodnych, które można uprawiać tylko w wybranych miejscach. W naszym kraju lato trwa bardzo krótko, co oczywiście nie sprzyja osobom, które posiadają zamiłowanie do wodnych sportów. Na miejsce swojego urlopu wybierają najczęściej miejsca,  w których można bez przeszkód poddawać się pasji sportów wodnych. Najczęściej wybiera się surfing oraz jego różnorodne odmiany takie jak windsurfing, kitesurfing. Oczywiście nikt sam nie przystępuje do uprawiania takich sportów, ponieważ brak odpowiednich umiejętności może okazać się bardzo niebezpieczny.

Warto zatrudnić instruktora, który posiada w tej dziedzinie doświadczenie i udzieli porad zarówno teoretycznych jak i praktycznych. Po kursie i upewnieniu się o poziomie własnych umiejętności, będzie można z powodzeniem uprawiać sporty wodne, posiadając pewność swojego bezpieczeństwa. Na temat instruktorów informacje można znaleźć na łamach stron internetowych.

Rozwój turystyki w Polsce

W Polsce turystyka rowerowa staje się coraz bardziej popularna. Nic w tym dziwnego. To najlepszy sposób na aktywny wypoczynek oraz na zwiedzanie kraju. Terenów, które sprzyjają takiej formie turystyki, na terenie naszego kraju nie brakuje. Z myślą o rowerzystach powstaje coraz lepiej rozwinięta sieć szlaków rowerowych, które pozwalają dotrzeć do najpiękniejszych zakątków danego regionu na dwóch kółkach. Ciekawe trasy dla rowerzystów powstają na terenie Dolnego Śląska oraz na terenie Wybrzeża. Na wyżynach również widać znaczny postęp w tej dziedzinie. Doskonałym przykładem może być tu Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, na terenie której pojawiają się i nowe trasy, i coraz liczniejsze wypożyczalnie rowerów.

Zachętą do podróżowania w ten sposób staje się też coraz lepszy sprzęt oraz szeroki wybór dodatkowych akcesoriów. Sakwy, bagażniki oraz inne sprzęty przydatne w czasie dłuższych wycieczek rowerowych można dziś zakupić bez problemów. Dzięki tym czynnikom turystyka rowerowa ma się w Polsce coraz lepiej, a grono jej sympatyków stale się powiększa. To ciekawy sposób poznawania kraju, który może aktywnym turystom sprawić wiele radości.

Surfing, windsurfing, kitesurfing.

Sporty wodne to wspaniała rekreacja oraz spędzenie czasu. Wyróżniamy wiele sportów wodnych od pływania, po kajakarstwo, żeglowanie, łódki a także coś bardziej ekstremalnego jak surfing, windsurfing czy też kitesurfing. Sporty te są ze sobą bardzo spokrewnione a ojcem tych sportów uważa się surfing, o którym w historii wzmianki są już w IV w. Za pomocą deski na wodzie poruszali się Polinezyjczycy, którzy tą sztukę przywieźli na Hawaje. To na hawajach ta sztuka została zauważona i Hawaje uznaje się za kolebkę surfingu. Surfing dziś to nie tylko spędzanie czasu, czy rekreacja ale także zawody sportowe. Również zawody ekstremalne, deska i duże fale wspaniale nadają się do podniesienia adrenaliny czy też wykonywania akrobatycznych wyczynów. Dlatego ten sport jest tak popularny w śród młodzieży Innym bardzo podobnym sportem wodnym do surfingu jest windsurfing. Windsurfing jest to nic innego jak deska połączona z żaglem. Sport ten jest dosyć młody, ale niezwykle popularny, tak popularny iż zawody sportowe są rozgrywane na igrzyskach olimpijskich. Windsurfing to kilka dyscyplin, każda dyscyplina różni się od siebie zasadami oraz sprzętem. Wykorzystuje się różne deski oraz żagle do określonego sposobu surfowania. Rozróżniamy tutaj różne dyscypliny typu slalom, racing oraz formuła. Dyscypliny te polegają głownie na jak najszybszym dotarciu do mety pokonując bądź slalom bądź tez inne przeszkody. Bardzo popularna w windsurfingu jest formuła, są to zawody szybkościowe rozgrywane również na olimpiadzie. Efektownym sposobem spędzani czasu na windsurfingu jest freestyle, to nic innego jak wyczyny akrobatyczne oraz efektowne zawroty na desce. Innym bardzo młodym sportem wodnym opartym na surfingu jest kitesurfing. Kitesurfing to deska w połączeniu z latawcem co pozwala na wielkie akrobacje oraz szybkie prędkości. Sposób jazdy na desce jest inny niż na surfingu. Wykorzystuje się tutaj kant deski. Żagiel natomiast zastępuje latawiec. Jest to wspaniała gratka dla fanów ekstremalnych sportów. Latawiec za którym płynie się po wodzie daje mocną siłę napędową oraz możliwości wysokich skoków czy wręcz przeskoków przez przeszkody.

Surfing jeden z najstarszych sportów.

Wielu osób może dziwić to iż surfing jest dyscypliną bardzo starą. Pomimo iż w IV w. Surfing nie był sportem to można odnaleźć zapiski, które wskazują na to iż w Polinezji uprawiano ten sposób poruszania się na fali. Prawdopodobnie Polinezyjczycy przywieźli ten sposób poruszania się na fali na Hawaje. W czasie ekspansji europejczyków po oceanie zauważono iż to właśnie Hawajczycy poruszają na deskach po fali. Sztuka ta była mocno pielęgnowana i stała się tradycją kulturową. Niestety po odkryciu, surfing został zaniedbany i przestał być praktykowany przez europejczyków a co za tym idzie tradycja ta na Hawajach zaczęła zanikać. Surfing z hawajów przybył na Kalifornię za sprawą przedsiębiorczego anglika. Okres ten uznaje się w historii surfingu za przełomowy, a propagujący go George Freeth stał się pierwszym trenerem surfingu. Surfing pomału zdobywał swoich amatorów, powodem tego były zbyt duże i ciężkie deski. Dopiero w latach dwudziestych zaczęto pracować nad coraz to nowszymi deskami. Przełomem okazały się deski wykonane na wzór Hawajczyków lekkie i poręczne pozwoliły na to iż ta sztuka poruszania się na fali stawała się coraz bardziej popularna, a co za tym idzie sport ten zaczął się coraz to bardziej rozprzestrzeniać. Przełomem w desce było zastosowanie statecznika lub trzech stateczników, mimo tego iż nie stał się on od razu popularny to dziś jest on nieodzownym elementem każdej deski. Przełomem i początkiem zawodowego uprawiania surfingu było zastosowanie poliestru. Materiał ten pozwolił na dowolne kształtowanie profilu deski, który jest teraz areo dynamiczni co pozwala na sprawne poruszanie się na desce. Zaczęto też rozgrywać pierwsze konkursy i mistrzostwa w surfingu, a jedne z pierwszych odbyły się we Francji. Dalsze lata surfingu to prze wszystkim rozwój technologiczny oraz doskonalenie pozycji stojącej oraz różnych technik do tego przeznaczonych. Należy podkreślić iż surfing w początkowej fazie rozwijał się w pozycji leżącej. Dziś surfing można spotkać wszędzie tam gdzie są fale.

Historia surfingu.

Surfing to nic innego jak pływanie na falach przy użyciu deski. Deska wykorzystuje w łatwy sposób siłę nośną fali co pozwala, unosić się jej na powierzchni fali. Nie da się jednoznacznie określić czas i powstanie surfingu. Pierwsze notki pochodzą z wieku osiemnastego gdy po raz pierwszy europejczycy przybyli na Hawaje. Okazało się iż tamtejsi tubylcy do poruszania się na falach używają desek. Nie oznacza to jednak iż to oni są twórcami surfingu. Tego typu aktywność tubylców na wodzie można znaleźć na Polinezji i być może właśnie tam powstał ten rodzaj rekreacji a dzisiaj sportu. Niestety sztuka ta przez europejczyków została całkowicie zaniedbana i pomału wypychana z kultury Hawajczyków. Dlatego też sport ten został niemalże całkowicie zapomniany. Dopiero na przełomie lat dziewiętnastych sport ten został rozpropagowany prze Hawajczyka Georga Freeth, który to stał się pierwszym instruktorem surfingu. Jako jeden z nielicznych mieszkańców Hawai praktykował ten sport i rzeźbił deski samodzielnie. Przybywając do Kalifornii na zaproszenie i pokazy surfingu stał się początkiem wielkiej ekspansji surfingu. Początkowo trudności w surfingu sprawiała duża i nie poręczna deska, jednak pasjonatów sportu było coraz więcej, dlatego też coraz więcej osób skupiał się nad tym aby skonstruować bardziej nowoczesną deskę. Przełom nastąpił w latach trzydziestych gdy Blake stworzył pierwszą lekką i poręczną deskę co pozwoliło zainteresować coraz więcej osób tym sposobem rekreacji. Później również za sprawą Blake, w surfingu powstał statecznik, który przyjął się dopiero kilka lat później, jednak z powodzeniem wykorzystywany jest do dziś. Surfing fascynował wiele osób dlatego też prace nad udoskonaleniem desek trwały nieustannie. Przełom nastąpił gdy zaczęto produkować deski poliestru, a było to w latach pięćdziesiątych. Od tamtego czasu surfing stał się sportem na, na którym można było zarobić a równocześnie cieszyć się z pływania na fali. Sport ten jest bardzo popularny w wielu krajach.

Krótka historia windsurfingu.

Windsurfing stał się na świecie niezwykle popularny. Jego największa popularyzacja przypadła na lata siedemdziesiąte. Do dzisiaj nie da się jednoznacznie określić twórcy tego popularnego sportu. Nad windsurfingiem pracowało kilku projektantów, w różnych częściach świata. Do najlepszych i najszybszych wniosków doszło dwóch Kalifornijczyków którzy za pomocą komputerowych wyliczeń stworzyli odpowiedni maszt, bom oraz żagiel. W latach siedemdziesiątych nie przywiązywano uwagi do techniki, dopiero w późniejszych latach zaczęto tworzyć coraz to nowsze i doskonalsze deski do windsurfingu. Dziś maszt z deską połączony jest za pomocą specjalnego gumowego przegubu. Na początku nazwa windsurfing była zastrzeżona i opatentowana. Firma windsurfing stworzona w Stanach Zjednoczonych odniosła ogromny sukces, ale największą popularność windsurfing zdobył w Europie. To rekreacyjne spędzanie czasu na wodzie z wykorzystaniem wiatru, było tak popularne iż komisja olimpijska postanowiła wpisać ten sport na listę olimpijskich dyscyplin. Po zdobyciu licznych fanów, sport ten nie rozwijał się już tak szybko, a producenci po uwolnieniu patentu, zaczęli projektować coraz to nowsze i lepsze modele desek. Stosowali do tego coraz to lepszych, lżejszych i bardziej wytrzymałych materiałów. Współczesne deski połączone są z masztem za pomocą specjalnego gumowego przegubu. Materiały z których są wykonane są bardzo lekkie a przy tym bardzo trwałe. Deski do windsurfing bardzo łatwo można przewozić dzięki ich lekkości oraz tego iż można je łatwo rozbierać. Deska do windsurfingu może posiadać także miecz lub też są deski do windsurfingu bez miecza. Miecz ułatwia trzymanie pozycji oraz poprawia sterowność deski do windsurfing. Żagle do deski dobierane są do odpowiedniego wiatru oraz umiejętności zawodnika. Również wzrost zawodnika ma znaczenie. Deską steruje się za pomocą masztu i specjalnego uchwytu w maszcie, który nazywa się bom. Żagle w deskach są bardzo łatwo zdejmowalne oraz wyjątkowo wytrzymałe, a to podstawa windsurfingu.


  • Windsurfing
  • Windsurfing to sport ciągle mało popularny w Polsce, jednak z roku na rok zwiększa się grupa jego fanów. W lecie odbędą się pierwsze mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie. Podzielone zostaną na kilka grup, podstawowa to oczywiście mężczyźni/kobiety oraz przedziały wiekowe. Także każdy będzie miał szansę na wygraną, a jest o co walczyć, bo najlepsi otrzymają wycieczkę do USA, gdzie będą mogli przez miesiąc trenować z najlepszymi zawodnikami globu. Niestety surfing to sport dość kosztowny, przez co dostępny tylko dla najmożniejszych, jednak spotkać można coraz więcej klubów, które użyczają sprzęt za stosunkowo niską składkę członkowską.