ABC windsurfingu

Surfing czy windsurfing w Polsce?

Surfing czy windsurfing w Polsce?

Jest wiele sportów, które uprawianie w Polsce sprawia pewną trudność. Bardzo często stajemy przed dylematem, co jest lepsze surfing czy windsurfing. Windsurfing w Polsce jak wiemy wykorzystuje fale do poruszania się po wodzie. Siła nośna fali niesie deskę wraz z surferem, który delikatnymi ruchami stopy jest wstanie nią kierować po wodzie. Sport ten jest bardzo emocjonujący i widowiskowy, niestety nie można go wszędzie uprawiać. Najlepsze warunki daje ocean otwarty, fale, które tam powstają są często duże lub nawet ogromne. Bardzo dobrymi krajami do uprawiania surfingu jest Meksyk czy Hawaje gdzie sport ten jest uważany tam za dobro kulturalne. Ale czy w Polsce można surfować? Jak wiemy i nasze morze Bałtyckie ma fale, fale te nie są zbyt duże i nie są zbyt częste, jednak da się od czasu do czasu surfować, wiec windsurfing w Polsce jest jak najbardziej możliwy. Są to o wiele trudniejsze warunki niż na oceanie i wymagają cierpliwości.

polska surfing

Jednak dla każdego kto chce spróbować surfingu morze Bałtyckie daje odpowiednie warunki. Warto tutaj zastanowić się nad zakupem deski. Nad polskie morze poleca się deski typu mini malibu lub fisch. Mini malibu to deska długa i dosyć szeroka o dobrej wyporności, fisch natomiast to deska, która wymaga szybkich fal ale daje też większe wrażenia. Jeśli nie uda nam się z surfingiem możemy zdecydować się na windsurfing. Tutaj nad polskim morzem będzie to najlepsza odmiana surfingu. Morze bałtyckie jest morzem dosyć wietrznym, dzięki temu są to wspaniałe warunki do uprawiania windsurfingu. Windsurfing pozwala na osiąganie znacznych prędkości, uprawiania akrobatyki czy bardziej wyczynowego pływania jak slalomy i zwroty.

Dzięki żaglowi nie musimy czekać na fale, wystarczy często odrobina wiatru i już możemy cieszyć się wolnością na fali. Dla bardziej zaawansowanych i pragnących jeszcze więcej doznań ciekawy może być kitesurfing, jest to połączenie deski z latawce. Tutaj również decydujące znaczenie ma wiatr, który ciągnie naszą deskę. Kitesurfing pozwala na jeszcze większą swobodę i niemalże latanie na wodzie co jest bardzo przyjemne i daje dużo adrenaliny. Deska w kitesurfingu służy do pływania kantem jak w snowboardzie, natomiast w surfingu czy windsurfingu pływa się na pełnej desce.

Aktywny wypoczynek na egzotycznych wakacjach

Wyspy Kanaryjskie są miejscem idealnym na wczasy dla tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie. Można tu uprawiać przede wszystkim sporty wodne, a klimat panujący na wyspach sprawia, że pływać można przez cały rok. Jakie sporty cieszą się tu największą popularnością? Wyspy Kanaryjskie są doskonałym miejscem dla wędkarzy. Łowić można z brzegu, choć większą atrakcją są połowy z łodzi. Z takich usług, pozwalających na wycieczkę połączoną z wędkowaniem, można skorzystać w wielu miejscowościach na terenie wybrzeży. Teneryfa i Gran Canaria są wyspami idealnymi dla miłośników surfingu, nie brak też na tych wyspach miejsc idealnych do nurkowania.

Najwięcej miejsc nurkowych posiada Teneryfa, choć i na Lanzarote można znaleźć atrakcyjne ośrodki nurkowe. We wszystkich większych ośrodkach turystycznych istnieje możliwość spróbowania swych sił w jeździe na nartach wodnych. Ci, którzy chcą uprawiać windsurfing, koniecznie powinni wybrać się na pustynną Fuerteventurę. To na tej wyspie w lipcu urządzane są wielkie zawody w tej dyscyplinie, a na organizowane tu mistrzostwa świata przybywają najlepsi z całego świata. Amatorzy z kolei mogą tu skorzystać z szerokiej oferty kursów oraz szkoleń.

Windsurfing dla każdego, surfing również!

Sporty wodne to coraz popularniejszy sposób spędzania wolnego czasu. Uprawiają je osoby w każdym wieku, ale szczególnie młode. Zarówno bowiem surfing, jak i windsurfing wymagają sprawności fizycznej, jak i ogólnej motoryczno-ruchowej. Osoby starsze są też statystycznie rzadziej otwarte na nowości, a surfing i windsurfing są w Polsce właśnie taką nowością. Młodzi są takich nowości wręcz spragnieni. Nad morzem powstają coraz to nowe szkoły uczące korzystania ze wszystkich rodzajów desek, i tej do pływania na falach, i tej z żaglem, a ostatnio nawet tej z żaglem. Sprzęt do wszystkich tych sportów jest raczej drogi jak na polską rzeczywistość są raczej drogie. Wahają się od dwóch do nawet kilkunastu tysięcy za deskę. Do tego dochodzi masa osprzętu i specjalny strój zwany pianką (na zimne dni, których w naszym klimacie nie brakuje). Na szczęście jest też coraz bogatsza oferta sprzętu używanego, który w zależności od stopnia zużycia, można go kupić nawet o połowę taniej niż nowy sprzęt. Gdzie szukać okazji?

Na serwisach aukcyjnych, różnego typu stronach ogłoszeniowych, na forach dla surferów czy windsurferów. W większych miastach używany sprzęt można kupić nawet w sklepach sportowych, gdzie od czasu do czasu organizowane są giełdy. Najkorzystniej jest skorzystać z wyprzedaży pod koniec sezonu, czyli pod koniec września i w październiku. Takie giełdy są też okazją do zdobycia kontaktów do instruktorów i szkół, gdzie można rozpocząć lub kontynuować naukę, doskonalić technikę. Poza tym jest to doskonały moment by zdobyć inne kontakty, do osób tak jak my zafascynowanych sportami wodnymi, porozmawiać z osobami, które mogą nam podpowiedzieć ciekawe rozwiązania, nowe lokalizacje do uprawiania sportu. Często takie targi czy giełdy odwiedzają specjaliści z dziedzin pokrewnych. Na przykład dietetycy doradzą, jak się odżywiać, aby mieć lepsze wyniki i szybsze postępy. Wiele kontaktów nawiązanych z osobami zajmującymi się sportem profesjonalnie na pewno będzie procentować.

Co to jest surfing?

Surfing to słowo pochodzenia angielskiego. Jak chyba każdy wie, do uprawiania surfingu potrzebna jest jedynie deska i morskie fale. Najbardziej wytrwali próbują swych sił w surfingu także na mniejszych zbiornikach, jeziorach, stawach, ale tak naprawdę idealne warunki do surfingu daje jedynie ocean. Można próbować uprawiać tę dyscyplinę także na mniejszych akwenach, na przykład Morzu Bałtyckim. Na półwyspie Helskim organizowane są nawet obozy uczące surfingu, a także jego wersji z żaglem, czyli windsurfingu. Jest to „ślizganie” się po falach na desce z żaglem. Najważniejsza jest wysokość fali, jeśli fale nie są tak olbrzymie jak na przykład w Australii czy u wybrzeży Stanów Zjednoczonych, można próbować swych sił na rodzimym morzu. Żagiel dostawiony do deski na pewno w tym pomoże. Inny rodzaj tego sportu to kitesurfing. Nazwa pochodzi z połączenia dwóch angielskich słów: surfing, już nam znany, oraz kite, czyli latawiec. Jest to surfing, w którym wykorzystujemy latawiec jako siłę napędową. Ze wszystkich rodzajów surfingu wydaje się najtrudniejszy do nauczenia. Popularny jest również tak zwany bodyboard. Jest to najnowszy rodzaj sportu surfowego, polegający na tym, że w przeciwieństwie do klasycznej wersji surfingu, gdzie na desce się stoi, tutaj osoba uprawiająca ten sport znajduje się w pozycji poziomej, jednym słowem na desce leży. Ten mało popularny w Polsce sport liczy sobie już kilkaset lat, wywodzi się z Polinezji, skąd dotarł na Hawaje. W obu tych miejscach wykonywano pięknie rzeźbione deski. Nowożytne uprawianie surfingu to początki dwudziestego wieku, w tym okresie sport wrócił do łask i zyskał na popularności. Od tego czasu na całym świecie sport ten ma z roku na rok coraz więcej fanów. Szczególną popularnością cieszy się w bogatych krajach z dostępem do oceanu, w Stanach Zjednoczonych i Australii, a także w Portugalii i Hiszpanii. Każdego roku coraz więcej osób sięga po deskę i przekonuje się, jak ciekawym i pełnym wyzwań sportem jest surfing.

Fale w surfingu.

Jak wiemy surfing to sport, który wykorzystuje fale. Fale dają siłę napędową, którą surfer wykorzystuje na desce i dzięki temu może spokojnie unosić się na powierzchni. Ważne dla surfera jest sposób rozpoznawania fal. Daje to możliwość dobrania odpowiedniego sprzętu oraz wykorzystania pełnego potencjału fali. Jedną z fali w surfingu jest fala beachbreak. Beachbreak to fala, która łamie co jakiś czas w innym miejscu. Załamanie co jakiś czas zmienia miejsce ze względu na piaszczyste podłoże. Nie jest to reguła i czasami zdarzają się fale które załamują się w tym samym miejscu pomimo piaszczystego dna. Inne fale to reefbreak, której podłożem jest rafa koralowa. Fale te łamią się przeważnie w jednym miejscu i są bardzo szybkie oraz co jest bardzo charakterystyczne puste w środku. Niestety są to fale niebezpieczne, gdyż ich twarde podłoże jest niebezpieczne. Istnieją także specyficzne fale na które kształt wpływają budowle lub też wiatr. Fale te nazywaja się jetty, portmouth oraz pier. Niestety są to jedne z fal najgorszej jakości, ich załamania występują w różnych miejscach i bardzo często są falami szarpanymi, trzeba nie lada wysiłku i zawziętości aby dobrze je wykorzystać. Właśnie takie fale najczęściej występują w Polsce. Zdarza się jednak iż fale te mogą nadawać się do całkiem miłego surfowania. Innym rodzaje fali jest poinbreak. Fale te występują na podłożu kamienistym i łamią się w różnych kierunkach. Nie są to fale popularne i lubiane przez surferów. Ostatnim rodzajem fali jest rivermoith. Fale ty występują przy dorzeczach. Są to dosyć duże fale i przeznaczone dla zaawansowanych surferów. Jak widać surfing to nie tylko deska i fala, ale także odpowiedni dobór deski i fal. Wielu surferów ma swoje ulubione regiony i tam uprawia ten wodny sport. Odpowiednie fale dla surfera to bardzo istotny element. Każdy surfer chce z surfingu czerpać jak najwięcej przyjemności dlatego też warto przed uprawianiem tego sportu zastanowić się na miejscem gdzie będziemy mogli surfować i przemyśleć sprawę czy aby na pewno mamy odpowiednie fale.

Surfing czy windsurfing.

Sporty wodne to wspaniałe spędzanie czasu oraz bezpieczna rywalizacja w śród zawodników. W śród bardzo popularnych sportów można rozróżnić surfing oraz windsurfing, który jest modyfikacją i można powiedzieć ulepszeniem surfingu. Surfing jest sportem, który ma korzenie w IV w. Ta sztuka była wykorzystywana przez ludzi mieszkających na wybrzeżach do poruszania się w pozycji leżącej, dopiero później opracowano techniki pozycji stojącej. Często przed wyborem zastanawiamy się jaki sport jest warty uwagi. Musimy pamiętać, że do uprawiania surfingu potrzebne są fale, niestety nie w każdej części świata występują odpowiednie fale, które pozwolą nam na cieszenie się surfingiem. Zbyt małe fale mogą nie odzwierciedlić tego uczucia wolności i pływania na fali. Dlatego tez prze wyborem tego sportu musimy wiedzieć czy będziemy mieli warunki do jego uprawiania. Inaczej ma się to w przypadku windsurfingu, który wykorzystuje inaczej niż w przypadku surfingu, wiatr. Do uprawiania windsurfingu nie potrzebne są nam fale, choć pojawia się także styl wave, który wykorzystuje bardziej fale niż wiatr, jednak i to nie jest przeszkodą aby zrezygnować z tego sportu w przypadku braku fal. Wind surfing to połączenie deski do surfingu z żaglem. Sport ten wymyślono w latach pięćdziesiątych i stał się bardzo popularny tam gdzie nie można cieszyć się surfingiem. Rozwinęły się różne style które dzisiaj są bardzo popularne. Na desce do windsurfingu można poruszać się także wykorzystując fale, jednak częściej dyscyplina ta wykorzystuje wiatr. Bardzo często są to dyscypliny szybkie, które wykorzystują wiatr do osiągania dużych prędkości jak formuła czy racing. Surfing to bardzo często sport wyczynowy oraz wykonywanie wielu akrobacji oraz spektakularnych popisów na falach. Również i w windsurfingu występuje taki styl, freestyle charakteryzuje się małym żaglem i specjalną zwrotną deską, którą można wykonać wiele akrobacji. Spójrzmy więc jakie mamy warunki i dobierzmy odpowiedni dla siebie sposób spędzania czasu na fali.


  • Windsurfing
  • Windsurfing to sport ciągle mało popularny w Polsce, jednak z roku na rok zwiększa się grupa jego fanów. W lecie odbędą się pierwsze mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie. Podzielone zostaną na kilka grup, podstawowa to oczywiście mężczyźni/kobiety oraz przedziały wiekowe. Także każdy będzie miał szansę na wygraną, a jest o co walczyć, bo najlepsi otrzymają wycieczkę do USA, gdzie będą mogli przez miesiąc trenować z najlepszymi zawodnikami globu. Niestety surfing to sport dość kosztowny, przez co dostępny tylko dla najmożniejszych, jednak spotkać można coraz więcej klubów, które użyczają sprzęt za stosunkowo niską składkę członkowską.