ABC windsurfingu

Sporty walki, czy może sztuki?

Sporty walki, czy może sztuki?

Często bywa, że pojęcie sportów walki mylone jest ze sztukami walki. A różnica jest zasadnicza, ponieważ te pierwsze zaliczają się do oficjalnego kanonu sportowego, a drugie jedynie uzupełniają naszą aktywność fizyczną. Do sportów walki możemy zaliczyć przykładowo bardzo popularny boks w różnych kategoriach wagowych. Jest on uprawiany na całym świecie i wchodzi w skład zestawu dyscyplin obecnych na letnich igrzyskach olimpijskich. Obok niego spotkamy też judo a także najmłodsze spośród nich taekwondo, które zadebiutowało w Sydney, podczas igrzysk w 2000 roku.

 

Sztuki walki w odniesieniu do sportów różnią się tym, że oprócz aktywności fizycznej odwołują się też do psychiki zawodnika. Ważnym elementem jest wyciszenie, odnalezienie zen i połączenie filozofii życia z metodologią walki. Przykładem takiej gałęzi sztuki jest chociażby niezwykle popularne ju-jitsu. Zatem jeśli kiedykolwiek ktoś zapyta nas o różnicę pomiędzy sportem walki a sztuką walki, to powinniśmy zdecydowanie odpowiedzieć, że te pierwsze są oficjalne, a drugie oprócz sportu nawiązują także do filozofii.


  • Windsurfing
  • Windsurfing to sport ciągle mało popularny w Polsce, jednak z roku na rok zwiększa się grupa jego fanów. W lecie odbędą się pierwsze mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie. Podzielone zostaną na kilka grup, podstawowa to oczywiście mężczyźni/kobiety oraz przedziały wiekowe. Także każdy będzie miał szansę na wygraną, a jest o co walczyć, bo najlepsi otrzymają wycieczkę do USA, gdzie będą mogli przez miesiąc trenować z najlepszymi zawodnikami globu. Niestety surfing to sport dość kosztowny, przez co dostępny tylko dla najmożniejszych, jednak spotkać można coraz więcej klubów, które użyczają sprzęt za stosunkowo niską składkę członkowską.